Google PageSpeed ​​Insights’da Hız Değerinizi Arttırmanın Yolları

Uzun zamandır sitemizin Google PageSpeed ​​Insights’ta 95+ skoruna ulaştırmaya çalışıyorduk. Neredeyse çıldırmak üzereydik, ancak bir şey fark ettik.

Sitenin Google Pagespeed değerini yükseltmek ne kadar zor olabilir ki diye düşündük. “Tek yapmamız gereken şey birkaç ince ayar ve birkaç görsel optimizasyon yapmak” ne kadar zor olabilirdi ki?. “Görsel ve resimleri sıkıştır ve statik dosyaları sıkıştır; her hangi bir WordPress Cache eklentisi yükleyip siteyi hızlandırırız diye düşündük.”

Ne kadar yanılmışız.

En yakın hız skorumuz 84 oldu. O kadar eklenti, tweak, ince ayar da yapsak bundan yukarıya çıkamadık. WordPress sonuçta çileden çıkmadan olmaz dedik, çok saç yolduk. 🙂

Bu yazıda, PageSpeed ​​Insights’ta web sitenizin nasıl hız puanını arttırabileceğiniz ile ilgili detaylıca ve ince ayrıntısına kadar keşfedeceğiniz o kadar çok bilgi bulacaksınız ki.

Site Hızı Neden Önemli?

Birisi sitenize geldiğinde, onun dikkatini çekmek ve ona bir şeyleri pazarlamak için sadece bir kaç saniyeniz vardır.

Kaliteli içerik ve iyi görünümlü bir site tasarımı çok önemlidir, ancak siteniz yavaş yüklenirse, ziyaretçilere kaliteli içeriğinizi ve güzel görünen site tasarımınızı gösteremeden onları kaybedersiniz.

İnternet kullanıcılarının neredeyse yarısı bir sitenin iki saniye veya daha kısa sürede yüklenmesini bekliyor ve üç saniye içinde açılmayan web siteleri terk etme eğiliminde. Site performansı ile ilgili sorun yaşayan kişilerin toplam yüzde 79’u siteyi tekrar ziyaret etmek için geri gelmeyecektir.

Ayrıca hızlı bir site SEO değerinizi de arttıracaktır.

Google PageSpeed ​​Insights nedir?

Google PageSpeed ​​Insights sinir kat sayınızı arttıracak ama sitenizin performans değerini ölçen bir uygulamadır.

Web sitenizi 0 ile 100 puan arasında puanlar, 85 veya daha yüksek puanlar web sitenin performansını iyi yolda yorar.

PageSpeed ​​Insights, bir sayfanın neye göre iyileştirilebileceğinizi ölçer:

  • Ekranın üst kısmındaki yüklemeye kadar geçen süre: Bir kullanıcının yeni bir sayfa gezmek istediği andan itibaren ekranın üst kısmındaki içeriğin tarayıcı tarafından oluşturulduğu ana kadar geçen süre.
  • Tam sayfa yükleme süresi: Kullanıcının yeni bir sayfayı gezmek istediği andan itibaren sayfanın tarayıcı tarafından tamamen oluşturulduğu ana kadar geçen süre.

Peki PageSpeed ​​Insights web sitenizin performansını nasıl değerlendiriyor? Web sitenizin performansını kullandığınız internet ağına göre değil tamamen sunucu veya hosting hızınıza göre analiz eder: sunucu yapılandırması, bir sayfanın HTML kodlarınız, resimler, Javascript ve CSS gibi dosyalarınızı analiz eder..

Sitenizi PageSpeed ​​Insights ile sitenizi test etmek, site performansını iyileştirmek isteyenler için harika bir başlangıç ​​noktası olabilir.

Google PageSpeed ​​Insights Skorunu Yükseltme

Hazırsanız başlayalım…

İlk önce test edeceksiniz. PageSpeed ​​Insights, popüler bir hız testi sitesidir. Ama tek değildir, bir çok site hız testi sitesi bulunur ve bunlar arasında en yaygın olanlar Pingdom Hız Testi ve GTmetrix siteleridir. Bu gibi sitelerden, web sitenizi test etmelisiniz. Ortalama bir hız skoru elde ettikten sonra gerekli hız ayarlarınızı gerçekleştirmelisiniz.
*Wordpress sitenizde çok fazla eklenti kurmuş olabilirsiniz ve bunların çok olması sitenizin yavaş yüklenmesine neden olabilir.

google pagespeed puani yukseltme

Hızlı bir Hosting Seçimi Yapın

PageSpeed ​​Insights, 200 ms’nin altında bir sunucu yanıt süresi arar, bu nedenle paylaşımlı bir hosting hesabınız varsa muhtemelen hız skorunuz düşük çıkacaktır.

Türkiye lokasyonlu çok uygun fiyatlara satılan bu paketler genellikle sitenizin yavaş açılmasına neden olacaktır. Çünkü sınırsız bant genişliği veya sınırsız alan veren bu paketler paylaşımlı olduğu için genelde yavaş kalır.

Sitenizin yıldırım hızında olmasını ve sitenizin iyi performans göstermesini istiyorsanız, iyi bir hosting firmasından iyi bir sunucu hizmetine yatırım yapmanız gerekir. Sitenizin gerçekten site olmasını istiyorsanız, kesinlikle ve kesinlikle size özel çözümler arayın.

Hız optimizasyonunuzun neredeyse %60’ını iyi bir sunucu firmasından aldığınız hizmet ile çözebilirsiniz.

İyi Bir Önbellek (Cache) Eklentisi Kullanın

İçeriğinizin önbelleğe alınması sitenizin yükleme sürelerini önemli ölçüde artıracaktır. W3 Total Cache, WP Rockets vb. eklentiler milyonlarca web sitesi tarafından kullanılıyor ve kullanımları da her geçen gün kolaylaşıyor. Tarayıcı, sayfa, görsel, veritabanı, küçültme ve CDN önbellekleme gibi bir çok çözüm sunarlar. 

CSS ve Javascript dosyalarımı küçültmek, Gzip aktif etmek, görsel optimizasyon gibi bir çok ince ayarlar Google pagespeed skorunuzu 10-15 puan arttıracaktır. Eğer WP rocket eklentisi kullanmak isterseniz şuradaki konuya göre ayarlarını yapabilirsiniz.

Resimlerinizi Optimize Edin

Yüksek çözünürlüğe sahip görüntülerin yüklenmesi optimize edilmiş görüntülerden çok daha uzun sürer ve gereksiz büyük boyutlu görseller sayfa hızını büyük ölçüde yavaşlatır.

WordPress için bir çok ücretsiz görüntü optimizasyonu yapabileceğiz eklenti bulunur . Bu eklentiler web sitenizde bulunan görüntüleri (fotoğraf veya resimleri) toplu olarak sıkıştırmanıza olanak tanır ayrıca bu eklentilerin bir çoğu görsel kalitenizi düşürmeden sıkıştırma yapmanıza da yardımcı olur.

Ayrıca görüntüleriniz için Lazy Load aktif ederseniz görüntülerinizi de verimli kullanmış olursunuz.

Lazy Load Nedir?

Lazy load; Web sitenizin görüntülerinin ziyaretçinin monitörüne girdiği anda yüklenir. Şöyle düşünün eğer sitenizin altında çok fazla görüntü varsa ziyaretçiler aşağıya inmeye başladığında görüntü kullandıkları monitöre gelince yükleme yapar. Böylelikle sitenizin hem boyutu düşer hemde ziyaretçileriniz sitenizde kolaylıkla gezerler.

Ana Sayfanızı Optimize Edin

Web Sitenizi daha da hızlandırmanın bazı kolay yolları vardır:

  • Blog yazılarınızı ana sayfanızda yayınlarsanız, yalnızca özet bloglarınızı ve blog sayısını beş veya daha az yayınlayın.
  • Birleşenleri az kullanın ve sadece gerekli olan birleşen (widgets) kullanın.
  • Aktif olmayan ve gereksiz olarak gördüğünüz tüm eklentileri kaldırın.

Genel olarak, temiz ve odaklanmış bir site tasarımı, sayfanızın yalnızca iyi görünmesine değil aynı zamanda daha hızlı yüklenmesine de yardımcı olur.

Hızlı ve Hafif Bir Tema Seçin

WordPress’de o kadar çok tema seçeneği var ki, bazen kafayı yemek elde değil. Hal böyle olunca güzel ve hantal bir çok tema bulunuyor. Bunlardan birini seçtiğinizde sitenizde haliyle yavaş açılacaktır. Hızlı bir tema seçimi Google Pagespeed skorunuzu da arttıracaktır. Minimalist ve sorgu sayısı az olan tema seçimi yapmak önemlidir. Dilerseniz Baytronik’de Themeforest tema seçimi ile ilgili yazıyı okuyup, sizin için uygun bir tema seçebilirsiniz.

Hafif ve sade tema daima en güzelidir.

Küçültün ve Birleştirin

Cache eklentileri, CSS ve Javascript’i küçültmek ve birleştirmek için bir çok ayarlar sunar, ancak söz konusu ayarları değiştirdikten sonra PageSpeed ​​Insights, belirli dosyalar için yine küçültme yapmanızı söyleyebilir. Bu sorunu çözmek için Kaspars Dambis’in 8 yıl önce yayınlandığı Mint eklentisini kurarak bu uyarıdan kurtulabilirsiniz. Minit uygulamasını indirmek için GitHub’a gidin.

Minit, hafif bir cache uygulamasıdır. CSS dosyalarını ve Javascript dosyalarını birleştirir.

Sıkıştırmayı etkinleştir

Sitenizi gziplemek, sayfalarınızı daha hızlı açılmasına yardımcı olur ve dosyalarınızın boyutunu% 70’e kadar azaltabilir.

Sitenizde Gzip’i etkinleştirmenin birkaç yol bulunur:

  • Cache Eklentinizden , Gzip’i etkinleştirmek için bir seçenek varsa bunu aktif edin.
  • Gzip’i etkinleştirmek için .htaccess’inizi düzenleyin. Aşağıdakileri .htaccess dosyanıza eklemeniz yeterlidir:
# compress text, html, javascript, css, xml:
AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html
AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE text/css
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript
AddType x-font/otf .otf
AddType x-font/ttf .ttf
AddType x-font/eot .eot
AddType x-font/woff .woff
AddType image/x-icon .ico
AddType image/png .png

Veya bir sıkıştırma eklentisi kullanın . GZip Ninja Speed ​​Compression  oldukça popüler bir Gzipping eklentisidir.

WordPress Veritabanınızı Optimize Edin

Veritabanınızı düzenli ve verimli kullanmak için, özellikle eklentileri çok kuruyor veya siliyorsanız veritabanınızın sorgu sayısı artacak yada boyutu büyüyecektir.

WordPress veritabanınızı optimize etmek için bir kaç eklenti önerimiz de var.

  • WP-Optimize , WordPress veritabanınızı kapsamlı bir şekilde temizlemek ve manuel sorgular yapmadan optimize etmek için birçok seçeneği bulunur. Veritabanızı kolaylıkla optimize edebilirsiniz.
  • WP-DB Manager , veritabanınızı optimize etmenize, onarmanıza, yedeklemenize, geri yüklemenize, yedeklemeyi silmenize, tabloları boşaltmanıza kadar bir çok ek seçenekler sunar.

WP-Optimize kullanımı kolay ve WP-DB Manager’dan daha fazla işlevsellik seçenekler sunar.

Sonuç

Google pagespeed puanınızı arttırmak için çok çabaladığınızı biliyoruz. Ama olmayınca olmuyor, üzülmeyin!

Site Performansını artırmak için sitenizde uygulayabileceğiniz, bir çok yöntemi yukarıda belirttik. Google Pagespeed siteniz için bir çok hız optimizasyonu ile ilgili bilgi verir. Ayrıca bir çok hız sitesinde sitenizin hız testini yapabilirsiniz. Ayrıca yukarıdaki bilgileri baz alarak, sitenizin hızını arttırabileceğiniz gibi daha yüksek skorlarda elde edebilirsiniz.

Siteniz Google PageSpeed ​​üzerinde kaç puan alıyor? Yüksek skorlar almak için ne gibi çalışmalar gerçekleştirdiniz? Aşağıdaki yorum formu ile bize bildirmeyi ihmal etmeyin.


Merhaba, ben Mustafa. Gaziantep'te yaşayan bir web geliştiricisi aynı zamanda SEO uzmanıyım. Ben teknoloji, yemek pişirme ve girişimcilik hayranıyım. Ayrıca tasarım ve fitness ile de ilgileniyorum.

2 Comments

Elinize sağlık +95 olmadı ama mevcut hızımı %25 kadar arttırdım. 74 yukarı çıkamadım.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir