Yandex ve Google’da site indeksleme nasıl hızlandırılır?

Google Sitemi İndesklemiyor (index) yada geç İndeskliyor!

Her iki arama motorunda da sayfaların endekslenmesini hızlandırmanın bir çok yolu vardır. SEOdion size sitenizi nasıl hızlı indeksleneceği ile ilgili bilgi vermekten onur duyar ama önce!
Aşağıdaki bilgiler sitenizin nasıl hızlı indeskleneceği hakkında bir çok doğal yollar bulunur ve bu yollar dışında kesinlikle ama kesinlikle başka şeyler denemeyin. Çünkü insanlar legal olmayan yollara başvurduğunda sonuçlar felaket olabiliyor.
Google hızlı index yöntemleri ile şimşek hızında index almanız mümkün. Hazırsanız başlayalım.

hızlı indeksleme yöntemleri

Bir sayfanın hızlı indekslenmesi iyidir. Sayfa, arama motoru sonuçlarında ne kadar hızlı yer alırsa, insanlar o sayfayı arama motorlarında hızlı görecektir. Ayrıca hızlı indeks alan sayfa, birinci kaynak olarak gözükeceği için başkası kopyalasa bile siteniz sorun yaşamayacaktır.

Ne yazık ki, arama motoru botlarının bir sitenin ne zaman taranacağı ile ilgili bilgi vermez. Genellikle bu sizin sitenizin başarılı bir şekilde seo optimizasyonu yapıp yapmadığınıza bağlı olarak değişiklikler gösterir.

Geç İndekslenme ile İlgili Sorulan Bazı Sorular

Sayfalar hiç indekslenmiyor Neden?

Google botları genellikle robots.txt dosyanıza ve meta verilerinize bakar. Meta verilerinizde kesinlikle noindex etiketi olmamalı ve robots.txt dosyanızda da taramaya izin vermelisiniz. Eğer siteniz kesinlikle index almıyorsa içeriğiniz kaliteli ve kopya içerik olmadığına emin olmalısınız.

Sitemin Sayfaları Dizine Ekleniyor Ama Çok Uzun Sürüyor?

Yeni sayfaların dizine eklenmesi uzun sürüyorsa bunun bir çok nedeni vardır? Mesela; sitenizi sık sık güncellemiyor olabilirsiniz, içeriğiniz kaliteli olmayabilir, seo optimizasyonunuz zayıf olabilir, backlink çalışmalarınız yetersiz olabilir.

Google Hızlı İndex Alma Yöntemleri ve Taktikleri

John Mueller

“Dizin oluşturma sürecini iyileştirmenin en iyi yolu, üstün ve dolayısıyla benzersiz ve ilgi çekici içerik oluşturmaktır. Kullanıcıların ihtiyacı olan şey budur, daha sonra başkalarına tavsiye edecekleri şeyleri oluşturun. Ayrıca, arama motorlarının web’de yayınlanan her şeyi kesinlikle dizine eklemeyeceğini anlamanız gerekir. “

John Mueller

Harika içerik oluşturun ve içeriğiniz yetersiz ise veya dizine geç ekleniyor veya hiç eklenmiyorsa, yeterince mükemmel değilmiş demek ki 🙂 mükemmel olduğunu düşünüyorsanız içeriğinizin şimdi nasıl süreci hızlandırabiliriz birlikte bakalım.

1. Yöntem

Google Console’dan URL Gönderin

Şimşek gibi hızlı index almak istiyorsanız tek yapmanız gereken şey Google Search Console hesabınıza giriş yapmanız. Hesaba giriş yaptıktan sonra üst tarafta “siteadiniz.com/” içindeki tüm URL’leri denetleyin bölümüne hızlı bir şekilde indexlemesini istediğiniz URL kopyalayıp yapıştırın ve enter tuşuna basın. Google dizindeki durumu sorgulayacak bu bir kaç saniye sürebilir.

Açılan ekranda (aşağıdaki gibi) Dizine eklenmesini isteye basarak hızlı bir şekilde sitenizi Google’a index aldırabilirsiniz.

dizine eklenmesini iste

2. Yöntem

Site Haritası Oluşturun

Site haritası, arama botlarının bir kaynağın yapısını anlamasına ve içerik güncellemelerini tespit etmesine yardımcı olur.

İndekslemeyi hızlandırmak için harita dinamik hale getirilebilir, yani yeni sayfalar oluşturuldukça site haritasına eklenir ve arama botları sitenizi gezdiği zaman site haritasını dikkate alır ve yeni sayfayı dizinlerine eklerler.

Site haritanızı manuel olarak güncelleyebilirsiniz. Güncellenen sayfalar Google, haritayı etiketlemenizi önerir… Güncellenen dosyayı özel bir rapor kullanarak gönderin . Aynı dosyayı tekrar yüklememelisiniz.

3. Yöntem

Backlink Alın

Backlink hala geçerliliğini koruyan bir aramalarda yükselme çalışmalarıdır. Burada şunu söylemeyeceğiz ” ne kadar backlink alınırsa o kadar çabuk indesk alırsınız ” bu tamamen yanlış bir algıdır. Backlink alırken size fayda sağlayabileceğini düşündüğünüz kanallar ve sitelerden almalısınız. Buradan gelen ziyaretçileri Google dikkate alır ve sitenizin tarama hızını arttırır.

4- Bonus

Güncelleme Yapın

Bu günümüzde başarı kazanmak için zorunlu hale gelen güncelliktir. Web sitenizi devamlı güncellemeniz Google arama botları tarafından olumlu karşılanır ve sık sık botlar siteyi ziyaret eder. Ama burada dikkat edilmesi gereken usuz var.

Dikkat etmeniz gerekenler;

  • Sitenizi sık sık güncelleyin
  • Blog / Haber bekleyin ve eklediğiniz içeriklere diğer içerikler için site içi link vermeyi unutmayın.
  • Bir yol haritası çizin örneğin haftada 3 adet blog ekleyeceğim gibi.
  • Bu 3 blogu devamlı aynı gün ve aynı saatte eklemeye özen gösterin.
  • Yayınladığınız yazıda bir önceki yazı olarak, önceki yazınıza link verin.

Bunları yaptığınız taktirde 2 hafta gibi bir süre içerisinde bot devamlı sitenizi ziyaret edecektir.

Eğer Hızlı index (indeks) alma konusunda sormak istedikleriniz olursa lütfen bize aşağıdaki yorum ile ulaşmayı unutmayın.


Merhaba, ben Mustafa. Gaziantep'te yaşayan bir web geliştiricisi aynı zamanda SEO uzmanıyım. Ben teknoloji, yemek pişirme ve girişimcilik hayranıyım. Ayrıca tasarım ve fitness ile de ilgileniyorum.

Yorum gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir