Tüm Google Algoritma Güncellemeleri (Tam Liste)

Google 1998 yılında kuruldu. O zamanlardan bugüne kadar tıpkı bir bebek gibi büyüdü ve hala güncelliğini koruyarak ziyaretçilerine doğru sonuçları sunmak için çalışıyor.

Google her zaman bugün ki gibi büyük ve Dünyanın en büyük arama motoru değildi. Buraya ulaşmak çok zaman, enerji, iş ve algoritma güncellemeleri aldı. Bu yazımızda dünyanın en büyük arama motoru Google’in bu güne kadar yaptığı tüm algoritma bilgilerini veriyoruz.

Google güncelleme zaman dilimini anlatan bu yazımızda sadece 2015 – 2020/1/ kadar olan tüm algoritma ve çekirdek güncellemeleri bulabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2020

Bu arada Ücretsiz seo analizi isterseniz buradan gidebilirsiniz.

Tüm Google Algoritma Güncellemeleri

Google Güncellemeleri
Google Güncelleme Notları

13 Ocak 2020 — Ocak 2020 Çekirdek Güncelleme

Google, 2020 yılına Ocak 2020 Core Update’in yayımı ile başladı ve masaüstü arama sonuçları için yeni bir arama görünümünü devreye aldı. Önceki çekirdek Google algoritma güncellemeleri gibi, Google da web yöneticilerinin kaliteli içerik ve deneyimler üretmek için webmasterlara her zamanki yol haritalarını izlemesini tavsiye etti.

25 Ekim 2019 — BERT Güncelleme

BERT’in 2019’da piyasaya sürülmesi, Google’ın son beş yıldaki en önemli güncellemelerinden biri oldu. BERT şimdi ABD İngilizce aramalarının %10’unu etkiledi. Muhtemelen aynı sayılarda Türkiye’de Türkçe içeriklerde de oldu.

24 Eylül 2019 — Eylül 2019 Çekirdek Güncelleme

Eylül ayı sonlarında, Google algoritması için başka bir çekirdek güncelleme başlattı. Geçmiş temel güncellemeler gibi Google da web yöneticilerine kullanıcılar için kaliteli içerik ve deneyimler oluşturmalarını tavsiye etti.

6 Haziran 2019 — Site Çeşitliliği Güncellemesi

Haziran 2019 Core Update’inin ardından Google, Site Çeşitliliği Güncellemesini yayımladı. Bu Google arama algoritması güncelleştirmesi, alakalı görülmedikçe, çoğu arama sonucunun bir benzerini görmezden gelmesini içeriyor. Yani bir sayfayı birden fazla kopyalamak, benzer içerikler üretmek gibi faul hareketlerinin önüne geçmeyi hedefliyor.

2 Haziran 2019 — Haziran 2019 Çekirdek Güncelleme

Haziran başında, Google arama motoru algoritması için bir çekirdek güncelleme başlattı. Geçmiş güncelleştirmeler gibi Google da, web yöneticilerinin kullanıcılar için kaliteli deneyimler ve içerik oluşturma hakkında bilgi edinmek için Arama Kalitesi Değerlendirici Yönergelerini gözden geçirmesini tavsiye etti.

12 Mart 2019 — Mart 2019 Çekirdek Güncelleme

Mart da bir çekirdek güncellemesi yayınlandı. Google, arama motoru algoritması yapılan değişiklikleri açıklamadı. Arama motoru algoritması değişiklikleri için mevcut ve geçmiş güncelleme notlarını takip edilmesi öngörülüyor. Yani ne yapıyorsanız onu yapmaya devam edin gözle görülür bir değişiklik yapılmadı.

27 Eylül 2018 — Küçük Güncelleme

Eylül ayı sonlarına doğru, Google’ın Arama İrtibat Görevlisi Danny Sullivan mevcut güncelleme hariçlerinde ufak bir güncelleme olduğunu doğruladı.

1 Ağustos 2018 — Sağlık Güncellemesi

Geniş bir çekirdek güncellemesi ile Google SEO güncelleme notları hızla netlik kazandı güncelleme adı “Medic Update” sağlık sektöründe web sitelere büyük bir darbe vuruldu ama Google bunu bilerek yapmadığını açıkladı. Bu güncelleme notunda Sağlık üzerine olduğu için bir önem arz ediyor. Eğer bir sağlık üzerine yazı okuyorsanız Google bu yazıyı yazanın o alanda uzman olmasını istiyor. Algoritmalar yazanın uzman olup olmadığını kontrol ediyor.

16 Nisan 2018 — Geniş Çekirdek Güncelleme

Google, Nisan ayında algoritmasına geniş bir çekirdek güncelleme yayımlanmasını doğruladı ancak güncellemenin kendisi hakkında ayrıntılı bilgi vermedi.

9 Mart 2018 — Geniş Çekirdek Güncelleme

Mart ayı için özel bir güncelleme yapıldı ama ismi açıklanmadı. Google’a göre bu güncelleme, daha önce az başarısı olan (az ziyaretçi çeken) sayfalara odaklanmamız gerektiğini ön görüyor. Şirket, tüm web yöneticilerine harika içerik oluşturmaya devam etmeleri konusunda tavsiyeler verdi.

12 Aralık 2017 — Küçük Çekirdek Güncelleme

Google, Aralık ayı başlarında algoritmasında küçük iyileştirmeler olduğunu doğruladı.

7 Mart 2017 — Fred

Bu Google algoritması güncelleştirmesi, SEO topluluğu tarafından Fred denilen, düşük değerli sayfaları yayından kaldırmaya odaklandığını öngörüyor.

10 Ocak 2017 — İnterstitials Güncellemesi

Google, algoritmasını Ocak 2017’nin başlarında, mobil cihazlardaki kullanıcı deneyimini korkunç hale getiren pop-up’ları hedeflemek üzere güncelledi. Bu güncelleştirme, şirketin mobil kullanıcı deneyimine verdiği önemi de gösteriyor.

10 Kasım 2016 — İsimsiz Büyük Güncelleme

Google henüz bu büyük güncelleme hakkında bir şey söylemedi, ancak birçok sektör liderleri sıralama değişiklikleri önceki güncellemeye göre ters olduğunu söylediler.

6 Ekim 2016 — Penguen 4.0, 2.

Penguen bu aşamada tüm önceki Penguin cezalarını yeniledi.

27 Eylül 2016 — Penguen 4.0, Faz 1

Penguen faz 1 amacı bir bütün olarak web sitelerine bakmak ve bir hata için onları cezalandırmak değildi. Bir siteyi tümle cezalandırmak yerine, hatalı bağlantıya ceza vermeyi hedefliyor.

23 Eylül 2016 — Penguin 4.0 açıklandı

Uzun zamandır beklenen Google algoritması Eylül ayında geldi ve Google bu güncelleştirmenin gerçek zamanlı ve çekirdek algoritmanın bir parçası olduğunu ileri sürdü.

13 Eylül 2016 — Görüntü/ Evrensel Düşüş

Bu güncelleştirme, arama motoru sonuçları sayfalarında görüntü sonuçları için% 50 düşüş getirdi. Bu önemli bir sıralama değişikliği neden oldu ve büyük olasılıkla başka bir büyük güncellemenin bir parçası olacak.

1 Eylül 2016 — “Possum”

Google bu Google arama algoritması güncellemeyi hiçbir zaman onaylamadı ama sıralamalarda büyük değişiklikler oldu.

12 Mayıs 2016 — Mobil dostu 2

Bu güncelleme, mobil dostu sitelere yardımcı olan bir sıralama sinyal artışı oldu. Ancak, etkisi büyük olasılıkla oldukça küçük olacak.

10 Mayıs 2016 — İsimsiz Büyük Güncelleme

Google bu güncelleştirmeyi hiçbir zaman onaylamadı ve bunun için bir açıklamada yapmadı. Ancak, Google algoritma izleme sitelerinde %97 oranında bir artış oldu.

23 Şubat 2016 — AdWords Shake-up

AdWords shake-up tüm sağ sütun reklamları kaldırdı ve bu reklamları sayfanın üstüne aldı. Muhtemelen daha fazla reklam tıklamaları almayı hedefliyorlar.

Ocak 8, 2016 — İsimsiz Güncelleme

Bu güncelleme ile, sıralamasında büyük bir değişiklik oldu ve Google daha sonra bir “çekirdek algoritma güncellemesi” olduğunu açıkladı ama daha fazla ayrıntı vermedi.

26 Ekim 2015 — RankBrain açıklandı

Google, makine öğrenimi yapay zeka sistemiyle ilgili bilgileri ilk olarak bu tarihte Bloomberg ile paylaştı, ancak birkaç ay önce kullanımdaydı. Algoritmasında rol oynayan ve arama motorunun aramaları yorumlamasına yardımcı olan sinyallerden biridir.

17 Temmuz 2015 — Panda 4.2 (#28)

Google Arama Motoru Panda güncellemesini yayınladı ve İngilizce terimlerde ortalama %5-8 arası bir dalgalanma olacağını öngörülüyor. Ancak, güncelleme çok yavaş olarak verildi ama şuan büyük bir değişiklik söz konusu olmadı.

Mayıs 3, 2015 — Kalite Güncelleme

Birçok web yöneticisi büyük ölçekli sıralama değişiklikleri bildirdikten sonra, bazıları bu güncelleştirmeyi “Hayalet 2” olarak adlandırdı. Google daha sonra bir algoritma değişikliğini kabul etti ve “kalite sinyallerini” etkilediğini söyledi. Ancak, kalite değerlendirmesinin nasıl değiştiğine dair herhangi bir ayrıntı vermediler.

Nisan 21, 2015 — Mobil Güncelleme AKA “Mobilegeddon”

Şubat ayı sonlarında Google, 21 Nisan’da bir mobil dostu güncelleme sunacaklarını duyurdu. İlk defa, mobil sıralamalar masaüstü sıralamalarından farklı olacak ve tercih olarak responsive tasarıma sahip web siteler öncelikli olacak.

Şubat 4, 2015 — İsimsiz Güncelleme

Birçok web yöneticisi SERP’lerde büyük değişiklikler bildirdi, ancak Google bir güncelleştirmeyi doğrulamadı. Tam olarak buna neyin neden olduğu bilinmiyor ama muhtemel bir e-ticaret siteleri için mobil uyumlulukla ilgili bir güncelleme olduğu öngörülüyor.

Bunları nasıl yorumlayacağız?

Öncelikle her güncelleme bir önceki büyük güncellemelerin devamıdır. Google 2015 yılından bugüne kadar savunduğu bir konuyu size hatırlatmak istiyoruz. Google göre var olan bir içeriği tekrar üretmenin bir mantığı yok. Bu yüzden özgün içerik ve kaliteli içerikler üretmek sıralamalarda baya işe yarıyor. Bu yüzden her güncelleme ile kaliteli sonuçlara odaklanan Google, yeni ve kaliteli içeriği 2015’den sonra daha da benimsemiştir.

Yapılan tüm çekirdek güncellemeleri tabi ki kullanıcıyı ve reklam verenleri düşünülerek yapılıyor ve bu yüzden yapacağınız değişikliklerde devamlı ziyaretçileri düşünmek avantaj sağlayacaktır.


Merhaba, ben Mustafa. Gaziantep'te yaşayan bir web geliştiricisi aynı zamanda SEO uzmanıyım. Ben teknoloji, yemek pişirme ve girişimcilik hayranıyım. Ayrıca tasarım ve fitness ile de ilgileniyorum.

Yorum gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir