Dijital Pazarlama Nedir? ve İşletmeler İçin Neden Önemli?

Eğer işletmeniz için İnternet üzerinden potansiyel müşterilere ulaşmakta zorluk çekiyorsanız, muhtemelen dijital pazarlamanız da bir sorun olabilir.

Etkili bir pazarlama kampanyası oluşturmak, insanların işletmenize rahat bir şekilde ulaşmasını sağlayan anahtardır. Çevrimiçi varlığınızı artırır ve insanların ürün yada hizmetlerinizi satın almasına teşvik eder.

Sağlam bir pazarlama stratejisi oluşturmazsanız, insanların sizi bulup ve sizden alışveriş yapması bu kadar internet sitesi olduğunu düşünürsek imkansız bir hal alır.

Hali hazırda bir pazarlama kampanyası oluşturdunuz ve hala müşteri kazanamıyor musunuz? geleneksel reklam stratejileri unutmanın bizce vakti geldi. Artık insanlar broşür ve kartvizitlere fazla bakmıyorlar. Günün hemen hemen her saati sosyal medya ve İnternet’te zaman geçiyorlar. O halde buralara yatırım yapmak daha mantıklı olacaktır.

Günümüzün bilgisayar ve cep telefon dünyasında, dijital pazarlama bir işletme için büyük gelir kaynakları olabilir. Reklam panolarına reklam verebilir, el broşürleri bastırabilirsiniz evet ama daha büyük gelirler düşünüyorsanız dijital pazarlamayı işletmenize entegre etmelisiniz.

Tam olarak dijital pazarlama nedir? ve nasıl kullanabilirsiniz? Hepsinden önemlisi, dijital pazarlama size nasıl yardımcı olabilir? Bu soruların tüm cevaplarını ele alacağız.

Daha fazla bilgi edinmek isterseniz bizim ile şimdi iletişime geçebilir aklınızdaki tüm soruları rahatlıkla sorabilirsiniz.

Dijital pazarlama nedir?

En geniş tanımıyla, dijital pazarlama, çevrimiçi kanallar ve elektronik cihazlar aracılığıyla yapılan her türlü reklam pazarlamayı ifade eder.

Ancak uygulama esnasında, insanlar “dijital pazarlama” dediklerinde, öncelikle Internet’te gerçekleştirilen pazarlama olarak düşünürler.

Dijital pazarlama e-postanıza gelen maillerde, Google arama sonuçlarında, blog vb sitelerde, hatta kullandığınız telefonların uygulamalarında karşınıza sık sık çıkar.

Image

İşletmeniz İçin Dijital Çözümler SEOdion’da!

Bizim ile iletişime geçerek aklınızdaki tüm soruları sorabilir, detaylı bilgiler alabilirsiniz.

İletişime Geçin

Dijital pazarlama türleri

Dijital pazarlamanın büyüklüğü çok yönlü olmasıdır. İnternet üzerinde farklı şekillerde gözükebilir.

Çok kelime yazarak sizi de sıkmak istemiyoruz ama biz yine de genel olarak kullanılan reklam türlerini sizin için terledik. Lütfen okumaya devam ediniz.

1. İçerik pazarlama

Dijital pazarlamanın en uzun süredir sıkılmadan devam edilen ve en güvenilir biçimlerinden biri içerik pazarlamasıdır. İçerik pazarlama insanlara yazılı bir şekilde genellikle blog yada haber şeklinde karşımıza çıkan pazarlama çeşididir.

Reklam panoları veya el broşürleri aksine, içerik pazarlama genellikle sadece reklam metinlerinden oluşmaz. Daha çok yararlı bilgiler ile insanları reklam konusu hakkında bilgilendirir. İçeriğin değeri yüksekse insanlar ile doğal bir şekilde etkileşime girilir. Buda markanızın değerini ve güvenini artırır.

Örneğin, ofis malzemeleri satıyorsanız, eskimiş bir ofis mobilyasını tekrar nasıl yenileneceği hakkında bir şeyler yazabilirsiniz. Bu hem reklamınızı yapmanıza hem de insanları bilgilendirmenize neden olur. Böylelikle insanlar hem bilgilenir hem de reklamlarınızı doğal bir şekilde görürler.

İçerik pazarlamasının amacı, ideal hedef kitlenizin aradığı anahtar kelimeleri hedefleyerek web sitenizin sayfalarını arama motoru sonuç sayfalarının (SERP’ler) çıkartmak hemde reklamlarınızın doğallığını bozmamaktır.

Bu anahtar kelimeleri içeriğinize dahil ettiğinizde arama sonuçlarında organik ve potansiyel müşterilere ulaşabilirsiniz.

2. Arama motoru optimizasyonu (SEO)

Arama motoru optimizasyonu (SEO) Google gibi arama motorlarının sonuç sayfalarında üst sıralarda göstermenize yardımcı olur. Bu dijital pazarlamanın organik halidir. SEO yüksek sıralama almak isteyenler için ideal bir çözümdür ancak sabır gerektiren strateji oluşturma işlemidir.

Birisi İşletmeniz veya sektörünüz ile alakalı Google’da arama yaptığında, web sitenizden bir sayfanın arama sonuçların da ilk sayfada görünmesini istersiniz ve arama yapanın sitenizi ziyaret etmesini de isteyebilirsiniz. Ama bunun için, web sitenizin Google’ın sıralama kriterlerinin hemen hemen hepsini karşılamak zorundadır.

Ayrıca, içeriğinizin kesinlikle insanlara doğru bilgiler verdiğine emin olun. Örneğin bir kişi ” dijital pazarlamayı işime nasıl entegre edebilirim? ” gibi bir soru soruyorsa aramalarda, kesinlikle bunun cevabını verdiğinden emin olun web sitenizin.

Bazı SEO ihtiyaçları profesyonel destek almanızı işaret edebilir. Bunlar;

 1. Anahtar kelime araştırması
 2. Site içi SEO işlemleri
 3. Başlık etiketi ve meta açıklama optimizasyonu
 4. Görüntü optimizasyonu
 5. Rakip analizleri

gibi ihtiyaçlar doğduğunda kesinlikle profesyonel bir seo şirketinden destek almanız sizin için ideal bir sonuç doğuracaktır.

3. Tıklama başına ödeme (PPC) reklam

Içerik pazarlama ve SEO doğrudan ürün veya hizmet satmak için çalışabileceğiniz pazarlama çeşididir. Lakin vakti olmayan, SEO ve içerik pazarlaması ile uğraşmak istemeyenler içinde en çok tercih edilen reklam modülü hiç şüphesiz PPC reklamlardır.

PPC reklamlar teklif usülü çalışan reklamlardır ve en yaygın kullanılanı Google Ads’dır.

tiklama basi odemeli reklam modulu

Tıklama başına ödeme (PPC) reklam, SEO’ya göre aramalarda en üstte veya en alt bölümde reklam ibaresi olarak gözükürler. Reklamlarınızın görünmesini istediğiniz anahtar kelimelere teklif verebilirsiniz ve birisi bu anahtarlar için arama yaptığında en yüksek teklif veren işletmelerin reklamları en üstte görünür.

Birisi Google’da arama yaptıklarında reklamınızı görürler ve bu reklamınızı ziyaret edebilirler. SEO’ya göre insanlar sitenizi ziyaret ettiklerinde o anahtar kelimeye verdiğiniz reklama göre ödeme yaparsınız.

4. Sosyal medya pazarlama

Her geçen gün daha fazla insan sosyal medyaya katılarak İnternet’te sosyalleşmeye başlıyor. Ortalama her insan en az gününün %20’sini bu gibi platformlarda geçiriyor.

Sosyal medya pazarlama kullanmaya başlarken Facebook’ta çekilişler yapabilir, Twitter’da en son yayınladığınız blogu paylaşabilirsiniz. Instagram’da ücretli reklam bile verebilirsiniz.

İşletmenizi pazarlamak için kullanabileceğiniz en iyi sosyal medya platformlarından bazıları şunlardır:

 1. Facebook
 2. Twitter
 3. Linkedın
 4. Youtube
 5. Pinterest
 6. ınstagram
 7. Reddit
 8. Snapchat

Dijital pazarlama işletmenize nasıl yardımcı olur?

Artık dijital pazarlamanın ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anladığımıza göre gelelim bunu işimize nasıl entegre edeceğimize. Dijital pazarlamanın işinize büyük ve bir çok faydası vardır. Ama biz bunları tek tek ele almak yerine, üç ana başlığa almayı uygun gördük.

1. Daha fazla potansiyel müşteri

Belki de pazarlamanın en büyük yararı istediğiniz kitlelere ulaşabilmenizdir. Örneğin geleneksel reklam ile belli bir insan sayısına ulaşabilirsiniz örneğin; 1000 adet kartvizit bastırdınız ve her birini maksimum 3 kişi görse üç bin insana ulaşabilirsiniz. Lakin pazarlama ile bu sayı devede kulak kalır.

İşletmeniz yalnızca bir şehre hizmet veriyorsa tüm burada yaşayanlar bastırdığınız kartviziti görmesi neredeyse imkansız. Ancak, dijital pazarlama ile tüm şehre reklam vermeniz sadece bir kaç dakika sürecektir.

2. Fırsatları daha iyi hedefleme

Dijital pazarlama stratejisini tercih etmek size yalnızca hedef kitlenizi genişletme şansı vermekle kalmaz, aynı zamanda istediğiniz kullanıcıları hedefleme şansıda doğuracaktır. Bir reklam kampanyası oluşturduğunuzda sizin için önemi olmayan insanları ayırabileceksiniz.

Örneğin insanların konuştukları diller, yaşadıkları bölgeler, yaşları, cinsiyetleri, yakın zamanda yaptıkları aramalar gibi gibi bir çok önemli hedefleme ile tam da işinize yarayacak ve satışlarınızı arttıracak insanlara ulaşabilirsiniz.

3. Tekrarlanan Reklamlar (Geri Pazarlama)

Aslında son zamanlarda çok popüler olan bir pazarlama taktiği haline gelen geri pazarlama işletmeler için mükemmel sonuçlar doğurabilir. Örneğin birisi yakın bir tarihte sitenizi ziyaret etmiş ve bir zaman geçirmişse sadece bu insanları hedefleyerek reklamlar yayınlayabilirsiniz. Örneğin bir kombi temizleme firması iseniz ve yakın bir zamanda bir kişi sitenizi ziyaret etmişse onlara özel bir reklam oluşturabilir ve onlara geri pazarlama uygulayabilirsiniz.

Dijital pazarlama konusunda yardıma mı ihtiyacınız var?

SEOdion’dan dijital pazarlama konusunda yardım alın

Umarım artık işinizi bir dijital pazarlama stratejisi konusunda aklınızda bir fikir oluşmuştur. Eğer hala bir ilham alamadıysanız gelin sizin neler yapabiliriz birlikte düşünelim.

SEO‘dan sosyal medyaya kadar her konuda dijital pazarlama yardımı sunuyoruz ve şirketimiz gerçekten bu iş için oluşturuldu.

Bizim ile iletişime geçmek için burayı kullanabilir yada size özel teklif almak isterseniz de şurayı tıklayınız.


Merhaba, ben Mustafa. Gaziantep'te yaşayan bir web geliştiricisi aynı zamanda SEO uzmanıyım. Ben teknoloji, yemek pişirme ve girişimcilik hayranıyım. Ayrıca tasarım ve fitness ile de ilgileniyorum.

Yorum gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir