Korona Virüs SEO’yu Nasıl Etkiledi?

Covid-19 çevresinde çok fazla dedikodu oluşurken, COVID-19’un SEO ölçümlerini nasıl etkilediğini tek tek düşündük. Covid-19 gerçekten insanların arama alışkanlıklarını değiştirdi mi? Search Engine Journal’a eklenen bazı Covid-19 SEO notlarını inceledik ve herkesin farklı sektörlerden verileri anlamasını kolaylaştırmak için bir infografik oluşturmak istedik.

İşte Covid 19’un SEO’ya etkilerinin neler olduklarını birlikte görelim.

Covid 19 SEO
Covid 19 SEO

Covid 19’un yani Nami değer korona virüsün SEO’ya etkileri nelerdir?

Şimdiye kadar gördüklerimize dayanarak, Covid-19 günlerin de nasıl düşünmemiz gerektiğini ve web sitemiz için nasıl SEO’umuzu geliştirmemiz gerekli? bunun için yedi yol var.

Arama insan davranışını yansıttığından, COVİD-19 farklı olarak hemen hemen her endüstriyi ve sektörü etkiliyor. Birden fazla sitede birden blogları okuduğumuzda bu veriler devamlı değişiyor ama ortak olan tek nokta SEO çalışmaları eskiye göre değil farklı şekiller alıyor.

E-Ticaret Sitelerinde

Genellikle bu pandemi döneminde en karlı iş E-ticaretti. Genelde insanlar evde kaldıkları ve sağlıklarını korumak için bir çok alışveriş gerçekleştirdiler. Bu sektörde en trend aramalar ve satın almalar; tuvalet kağıdı, el dezenfektanı satan siteler, alkollü mendiller, termometreler ve spor yada kamp malzemeleri.

Sağlık Sitelerinde

Arama verileri yukarı bir ivme kazandı. Genelde insanlar covid araması gerçekleştirdi ve belirtilerini öğrendi. Sağlık siteleri bu pandemi döneminde SEO’larını geliştirdi. Çünkü mükemmel bir trafik aldılar. Covid belirtileri, Covid testi, Covid bulaşması gibi aramalar milyonlarca insan tarafından yapıldı Türkiye’de.

Yemek Tarif Sitelerinde

İnsanlar evde takılıp kaldığı için bir çoğu yemek yapmasını öğrendi. Yemek sepeti gibi platformları tercih eden kitleler evde sıkılmamak için yemek yapmasını öğrendiler. Covid-19 döneminde en popüler sitelerde 3.sırada yer alan yemek tarif siteleri oldu. İnanılmaz bir ivme kazanan bu siteler daha fazla içerik oluşturmak için reklam vermeye bile başladılar.

Seyahat Sitelerinde

Seyahat ve bilet sitelerinde bir dalgalanma oldu ve olmaya da devam ediyor. Türkiye’deki kısıtlamalar ve bilet alış verişlerinde bir durgunluk olsa da son zamanlar insanlar kalabalıklardan uzaklaşmak için seyahat etmek istediler. Bilet satış siteleri bir ivme kazandı gibi gözükür ama en büyük ivme hotel arama, pansiyon arama, motel arama türevlerinde olan kelimelerde oldu.

Haber ve Blog Sitelerinde

İnsanlar evde kalınca gündemden de uzak kalmamak için sık sık haber sitelerini takip etti. Haber siteleri de Covid-19’dan gelen mükemmel trafikten payına düşeni aldı. Son zamanlarda fark ettiğim bir çok blog siteleri mükemmel bir ivme kazandı. Burada tek tek blog adreslerini yapmak istemiyoruz ama bazı sitelerin trafikleri en az %2000 arttı.

Bu durumu fark eden bir çok haber sitesi inanılmaz bir spam yarattı internette. Ne arasanız haber siteleri çıkıyordu değil mi? Bu gerçekten utanç verici bir durumdu.

Restoranlar ve Tatlıcı Sitelerinde

Yerel aramalarda mükemmel bir artış oldu. Bundan payını da restoranlar aldı. Google haritalar üzerinde yapılan aramaların genelde restoranlar ve gıda satışı yapan firmalar oldu. Bu süreçte aktif olarak yerel seo’ya öncelik veren firmalar kazandı diyebiliriz.

Yukarıdaki yazılarda yazdığı gibi Covid-19 (korona virüs) işletmelere ve web sitelerine etkilerinden bahsettik. İşe yarar verileri PDF formatında indirmek isterseniz buradan Covid-19 SEO raporunu indirebilirsiniz.

Ayrıca dijital pazarlamanızı geliştirebilmeniz için işletmelerde pazarlamanın önemi yazımızı da okumanızı öneriyoruz.


Merhaba, ben Mustafa. Gaziantep'te yaşayan bir web geliştiricisi aynı zamanda SEO uzmanıyım. Ben teknoloji, yemek pişirme ve girişimcilik hayranıyım. Ayrıca tasarım ve fitness ile de ilgileniyorum.

Yorum gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir