Instagram’da Reklam Vermenin Maliyeti Nedir?

2020 ve sonrası Instagram reklam ücretlerini detaylı bir şekilde paylaştık.

Instagram’ın 1 milyardan fazla aktif aylık kullanıcısı olduğunu biliyor muydunuz ? Bu platform, işletmenizin ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgilenen potansiyel müşterilerle ile kurabilmeniz için muhteşem bir fırsattır. Instagram reklamları ile daha fazla müşteriye ulaşabilir, Instagram sayfanızın takipçi sayısını yükseltebilir ve ürün yada hizmetlerinizi pazarlayabilirsiniz.

Yine de Instagram’da reklam vermenin maliyeti nedir? Yani Instagram reklam ücretleri nelerdir?

Instagram reklam maliyetleri, tıklama başı maliyet (TBM) veya gösterim başı maliyet (BGBM) gibi teklif modelinize bağlıdır. Ortalama olarak, şirketler tıklama başına 0,20 ila 2 Türk lirası ve Instagram reklamları için 1000 gösterim başına 5.60 ₺ ödüyor.

Instagram reklamlarının maliyeti hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bu yazımızı okumaya devam edin. Bu reklam maliyet kılavuzu, Instagram reklamlarının maliyetini, Instagram reklam fiyatlandırmasını neyin belirlediğini, Instagram reklam maliyetlerinin Facebook ile karşılaştırıldığında nasıl olduğunu ve daha fazlasını kapsar!

Instagram reklam maliyetlerinizi düşürmek ve bu maliyet ile daha fazla insana ulaşmak için SEOdion ile iletişime geçin. Instagram reklamlarınızı bizimle iletişime geçin veya 0551-598-5198 numaralı telefondan bizi arayın!

Instagram Reklam Ucretleri

Instagram reklamlarının ücreti nedir?

Instagram reklamlarının teklif modeline bağlı olarak ortalama Instagram reklam maliyeti 0,20 ila 6,70₺ Türk Lirası arasındadır. TBM veya tıklama başı maliyet için, reklam verenler tıklama başına 0,20 ila 2 Türk Lirası öder. BGBM (bin gösterim başına maliyet) ortalama 6.70 ile 15.00 ₺ öderler.

Instagram reklam mı yoksa Facebook reklam mı?

Facebook ve Instagram, reklam verebilmek için kullanılan en büyük iki sosyal medya sitesidir. Bu yüzden ikisini karşılaştırmak en mantıklısıdır. İşletmeniz için en uygun reklam ücreti ve en potansiyel müşteriyi hangisi sunuyor test etmeniz gereklidir.

Aşağıdaki tabloda iki platformu (ve fiyatlarını) karşılaştırdık.

[table id=3 /]

Instagram ve Facebook reklamlarının maliyetini göz önünde bulundurmanın yanı sıra, her platformun demografisine bakmak faydalı olacaktır. Facebook hemen hemen her yaş grubuna ulaşabilirken, Instagram, 25 ila 29 yaşları arasındaki insanlara ulaşmak için mükemmeldir!

Reklamınızdan en iyi sonuçları alabilmek için her iki platformu da test edin ve test sonucu başarı olduğunuz sosyal medya sitesine odaklanın.

Instagram reklam fiyatlarını ne belirler?

Aşağıdaki dört temel faktör Instagram reklam ücretinizi ve maliyetinizi belirler:

1. Teklif tutarı

Teklif tutarınız, Instagram reklam kampanyasına ne kadar harcamak istediğinizi belirler. Potansiyel müşterilere ulaşmak için ne kadar ödemek istediğinizi belirlemelisiniz. Teklif tutarınız, ne kadar harcama yapacağınızı da etkiler.

Instagram’ın daha yüksek teklif tutarları olduğundan, gösterimler ve tıklamalar için daha fazla ödeme yapma ihtimaliniz daha yüksek olacaktır.

Yalnızca 500 TL tutarında bir bütçeniz varsa ve teklif tutarınız tıklama başına 2 TL ise, reklamınızdan yalnızca 250 tıklama veya web site ziyareti alabilirsiniz. Öte yandan, 2₺ ‘lık bir TBM (Tıklama başı maliyet) ile 1000 ₺’ lık bir bütçe, 500 tıklama almanızı sağlayacaktır. Unutmayın! eğer sektörünüz ile alakalı pek bir reklam yoksa yani rakibiniz az veya hiç yoksa daha fazla tıklama alacaksınız.

Teklif tutarınız bütçenizi etkileyecek ve ona göre harcamalar gerçekleşecektir.

2. Reklam alaka düzeyi puanı

Reklam alaka düzeyi puanınız, Instagram reklamlarınızın maliyetini de etkileyecektir. Alaka düzeyi puanınız, Instagram algoritmasına göre belirlenir ve bu algoritmaya ya göre reklamınızın alaka düzeyi belirlenir. Bu sistem şöyle çalışır, eğer reklamınız ilgi uyandıracak şekilde optimize edilmişse haliyle maliyeti de düşecektir.

Instagram, kullanıcılara ana sayfasındaki içeriklere göre reklam göstermek ister. Örneğin; tamamen vücut geliştirme görselleri veya videoları paylaşan veya izleyen insanlara bu sektör ile alakalı reklam göstermek ister. Yani vücut geliştirme araçları veya ekipmanları ile alakalı reklamları göstermeye çalışır, bu yüzden hedef kitlenize göre reklam alaka puanınızı arttırmanız gereklidir.

İnsanlar reklamınıza olumlu yanıt verirse, sitenizi ziyaret eder, iletişime geçer, beğenir yada yorum yazarsa alaka puanınız artacaktır.

Öte yandan, reklamınız cümle yapıları bozuksa, görsel reklam ile ilgili değilse, yanlış adreslere yönlendiriyorsa yada insanlar sizinle iletişime geçmiyorsa reklam alaka puanınız düşecek ve daha fazla reklam ücreti ödemek zorunda kalacaksınız.

Alaka düzeyi puanı yüksek olan reklamlar, puanı düşük olan reklamların üstüne konumlandırılır. Daha alakalı bir reklama sahip olmak, en az reklam tutarını ödemek demek. Yani TBM 2₺ ise alaka düzeyi yüksek olduğundan siz daha az reklam ücreti ödeyeceksiniz. Kampanyanız için daha fazla tıklama alacak ve daha fazla potansiyel müşteriyi kendinize çekeceksiniz.

3. Tahmini işlem oranları

Tahmini işlem oranları, Instagram reklam fiyatlarınızı da etkilemektedir. Instagram’a göre bu oran, insanların reklamınız da ne yapmasını istediğinize göre değişmektedir. İnsanlar reklamlarınızdan web sitenize mi gitsin, direk telefon numaralarını mı bıraksın, sayfanızı mı beğensin gibi bir çok işlem çeşitleri bulunur. Bu işlem seçeneklerine göre tahmini kaç insana erişeceğinizi, ne kadar tıklama alacağınızı yada ne kadar potansiyel müşteriye ulaşabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Tahmini işlem oranınız Instagram reklam maliyetinizi belirleyecektir.

Instagram, daha fazla kişinin reklamınızla etkileşime girme olasılığının yüksek olduğunu görürse, reklamınızı diğer reklamlardan ayıracak ve daha fazla önemseyecektir. Bu, daha fazla potansiyel müşteri ve dönüşüm kazanmanıza olanak tanıyan daha düşük bir teklif tutarı alacağınız anlamına gelir.

4. Rekabet

Rakipleriniz her zaman Instagram reklam fiyatınızı etkileyecektir. Belirli bir insan demografisine ulaşmaya çalışırken, her zaman sizinle aynı gruptaki insanlara ulaşmaya çalışan rakipleriniz olacaktır. Rakipleriniz Instagram reklam ücretlerinde düşüş veya artışa neden olacaktır.

Aynı müşteri kitlesine reklam veren iki firma zaman içerisinde ezeli rakibe dönüşecektir ki rekabet daima güzeldir. Bu iki firma zaman içinde üst sıralara kendi firmasını yerleştirmek için birbirlerinden daha yüksek teklif vermek zorunda kalacak. Bu tıklama maliyetinin yükselmesine neden olacağını unutmayın.

Ek faktörler

Instagram’da reklam vermenin maliyetini şekillendirebilecek başka faktörler de var.

İşte bu faktörlerden bazıları:

  • Tatiller ve etkinlikler: Tatillerde, özellikle yılbaşın’da yada bayramlarda rekabet daha yüksektir. Daha fazla şirket yada firma, TBM’yi yükselterek daha fazla insana ulaşmayı hedefler. Reklamınızı yayınladığınız zaman diliminde yılbaşı yada bayramlar varsa kesinlikle reklam bütçenizi yükseltmelisiniz.
  • Cinsiyet: Kadınlara reklam vermek erkeklere reklam vermekten daha pahalıdır 🙂 gerçekten daha pahalıdır. Kadınların sosyal ağ reklamların ile etkileşime girme ve web sitenizi ziyaret ederek sizin ile etkileşim kurma olasılığı daha yüksektir, bu nedenle kadın kullanıcılara ulaşmak size daha fazla ödeme yapmaya zorlayacaktır.
  • Hafta sonları: Kullanıcılar, hafta sonları diğer günlere göre daha fazla sosyal ağlarda zaman harcarlar. Bu yüzden reklam verirken günlere de dikkat etmek gereklidir.
  • Sektörünüz: Eğer bir giyim firmanız varsa genelde diğer firmalara göre daha fazla harcama yaparsınız. Çünkü giyim ve gıdaları ilgilendiren reklamlar çok fazladır. Bu yüzden rakipleriniz sizin kampanyanızdan daha yüksek fiyatlar verebilir. Unutmayalım ki, trendyol, n11, koton gibi firmalar aylık milyonlarca lira reklam ücreti ayırırlar. Bunlarla rekabet etmek küçük veya orta büyüklükteki firmalara göre çok zordur.

Bunlar, Instagram reklam fiyatlarınızı etkileyebilecek birkaç ek faktördür.

Instagram reklamları nasıl çalışır?

instagram reklam örneği

Instagram reklamları, haber akışlarında ve hikayelerde görünen ücretli paylaşımlardır. Instagram reklamları, ürünlerinizle veya hizmetlerinizle ilgilenme olasılığı en yüksek olan kişilere gösterilir.

İnsanlar Instagram reklamlarını demografik bilgileri ve ilgi alanlarına göre görürler. 

İnsanlar bunların bir reklam postu olduğunu anlamaları için iki yol vardır. Birincisi sayfa adınızın altında “sponsorlu” ibaresi gözükür.

İkinci yol ise, paylaşılan reklam görselinin altında görünen harekete geçirici mesajdır (CTA) . Bunlar genellikle reklam türüne bağlı olarak “daha fazla bilgi al”, “WhatsApp’dan Ulaşın”, “Şimdi rezervasyon yap” gibi harekete geçirici bir düğme gözükür.

Instagram’a reklam verme

Instagram reklamları yayınlamayı düşünüyorsanız bunun için 3 farklı yol vardır.

1. Instagram uygulamasını kullanın

Instagram uygulamasında reklam vermek için yapmanız gereken tek şey, Instagram’da daha önce paylaştığınız bir içeriği öne çıkartabilirsiniz. Uygulamaya girecek ve öne çıkartmak istediğiniz fotoğraf yada videoyu seçip reklam vermeye başlayabilirsiniz.

Tanıtmak yada reklam vermek istediğiniz gönderiyi seçtikten sonra genel istatistikleri ve hedef kitlenizi seçip daha sonrada bir bütçe belirtip, ödemeyi yaptıktan sonra reklamınız bir kaç dakikaya yada bir kaç saate kadar aktif olacaktır.

2. Reklam Yöneticisini kullanın

Instagram reklamları, Facebook ile aynı reklam yöneticisi aracını kullanır. Buradan vereceğiniz reklam hem basit adımları içerir hem de daha fazla özelleştirme imkanı sunar.

Reklam Yöneticisi’ni kullandığınızda, kampanyanızı oluşturabilir, kampanyanızda değişiklikler yapabilir ve sonuçları izleyebilirsiniz.

3. SEOdion uzmanları ile çalışın

SEOdion, profesyonel olarak size reklam çalışmalarınızda hizmet sağlar. Instagram reklam ücretlerinizi düşürür, hedef kitlenizi belirler ve sizin için harika reklamlar yayınlar. Siz sadece bizim ile çalışmayı düşünün, gerisini SEOdion reklam uzmanları hal etsin. SEOdion tarafından incelenen, kendini kanıtlamış uzmanlarımız ile reklam çalışmalarınızı yürütüyoruz. Reklam konusunda deneyimi olmayan firmalara hem eğitim hem de hizmet sağlıyoruz. İletişime geçmek isterseniz buradan daha bizlere ulaşın.

Instagram Reklam Verme ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Instagram reklam ücreti ne kadar?

Instagram reklam ücretlerinin ortalaması tıklama başı maliyeti 0,20 – 2,00₺ arası değişmektedir. Bu tamamen sizin sektörünüzdeki rekabet durumu veya alaka puanınıza göre değişiklikler gösterebilir.

Instagram reklam verme nasıl yapılır?

Bunun için 3 farklı yol vardır. İster Instagram uygulama aracılığı ile isterseniz Facebook Ads ile yada SEOdion aracılığı ile reklamınızı oluşturup, bütçenizi belirleyip yayına verebilirsiniz.

Instagram tanıtım (reklam) onayı ne kadar sürer?

Bir reklam oluşturduktan sonra yayınlanmadan önce inceleme girmek zorundadır. Bu genelde algoritmalar tarafından olsa da bazı durumlarda manuel bir şekilde bir insan tarafından kontrol edilmesi gerekebilir. Bu gibi durumlarda ortalama bir reklam 10 dakika ile 4 saat arasında uygun görülürse onaylanır.

Instagram tanıtım ücreti nasıl ödenir?

Instagram reklam giderleriniz Türkiye’de banka kartları veya kredi kartı aracılığı ile ödenir. Genelde reklam veren kişiler kullandıkları banka kartlarının sanal kartlarını kullanırlar. Ödemeler peşin olarak alınır ve reklam hesabınızın bakiyesine eklenir. Harcama oldukça karttan değil hesap bakiyenizden düşülür.

Instagram mevcut bakiye nedir?

Eğer Instagram mevcut bakiyenizi merak ediyorsanız bu sizin reklamınız için kartınızdan kesilen ödemedir. Mevcut bakiye tutarınızdan reklam harcamalarını kesilir. Eğer mevcut bakiyeniz biterse yayında olan reklamınız dondurulur ve sizden Instagram dondurulan reklamınız için bakiye yüklemenizi isteyebilir.

Reklam ücretini döviz ile ödeyebilir miyim?

Instagram reklamlarında bulunduğunuz ülke ve ödeme yapacağınız para birimini seçebilirsiniz. Dilerseniz ödemenizi Dolar, Euro olarak da yapabilirsiniz.

Instagram sponsor ne demek?

Reklam ile normal paylaşımı ayırt edilebilmesi için Instagram’ın varsayılan olarak sayfa adının altına koyduğu bir metindir. Siteyi gezen insanlar okudukları veya izledikleri paylaşımın bir reklam olduğunu hatırlatır.

Instagram reklamım Facebook’da gözükür mü?

Eğer Facebook Ads manager’i kullanırsanız hem Facebook hem de Instagram sitesinde aynı anda reklam verebilirsiniz.

Sadece işletme hesaplarımı reklam verebilir?

Hayır, Instagram üzerinde herkes reklam verebilir. İster kişisel hesabınız olsun, isterseniz de normal bir işletme hesabı olun kolay ve zahmetsizce reklam verebilirsiniz.

Facebook Reklam Yöneticisi nerede?

Reklam Yöneticisi’ne www.facebook.com/adsmanager/manage/ adresine giderek ulaşabilirsiniz. Buradan kolay ve zahmetsizce iki platforma da aynı anda reklam verebilirsiniz.


Jr. SEO Analyst 

Merhaba, ben Mustafa. Gaziantep'te yaşayan bir web geliştiricisi aynı zamanda SEO uzmanıyım. Ben teknoloji, yemek pişirme ve girişimcilik hayranıyım. Ayrıca tasarım ve fitness ile de ilgileniyorum.

Post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir